PODSUMOWANIE OBCHODÓW 100-TNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE WINNICA
W niedzielę, 7 października 2018 r., w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy spotkali się przedstawiciele społeczności lokalnej, aby podsumować prace Gminnego Komitetu Obchodów 100-tnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zebranych przywitał przewodniczący Komitetu Wójt Gminy Winnica pan Mariusz Kowalewski.
Uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę śmierci ppor. Zdzisława Straszewicza
10 sierpnia obchodziliśmy 98 rocznicę śmiertelnego postrzału, pod Domosławiem, ppor. Zdzisława Straszewicza (07.12.1897-15.08.1920) - bohaterskiego artylerzysty 4 baterii 2 pułku artylerii polowej wchodzącej w skład Grupy Artylerii kpt. Jana Bokszczanina (07.07.1887-04.1940). Grupa ta pod dowództwem płk. Stanisława Thiela (20.10.1881-09,10,1943) wspierała XXXIII Brygadę Piechoty broniącej odcinek frontu Dzbanice - Domosław.
"DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI" - warsztaty dla uczniów klas trzecich
Uczniowie klas trzecich Publicznego Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy przygotowali warsztaty dla uczniów klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy zatytułowane "Droga do Niepodległości".
Rajd rowerowy "Śladami miejsc pamięci historycznej"
W niedzielę 10 czerwca 2018 r. odbył się rajd rowerowy pod hasłem: „Śladami miejsc pamięci historycznej”, którego organizatorem był Gminny Komitet Obchodów 100-tnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Trasa wiodła przez miejscowości: Winnica - Mieszki-Leśniki – Glinice-Domaniewo – Kamionna – Białe Błoto – Błędostowo. Uczestnicy rajdu rowerowego pokonali 17 km w asyście radiowozu Posterunku Policji w Pokrzywnicy oraz samochodu strażackiego OSP Błędostowo. Rowerzyści, na czele z Wójtem Gminy - Mariuszem Kowalewskim, oddali cześć bohaterom walczącym za wolną i demokratyczną Polskę w miejscach pamięci „Poległym za Ojczyznę” znajdujących się na trasie przejazdu. W rajdzie wzięło udział ponad 100 uczestników.
Rozstrzygnięcie gminnego konkursu matematycznego
Dnia 28 marca odbył się turniej wiedzy „Matematyczne Potyczki”. W zmaganiach wzięli uczniowie Publicznego Gimnazjum im. B. Jańskiego w Winnicy, Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. I. Mościckiego oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. kan. Jana Sieka w Błędostowie. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Opiekę nad konkursem objął Wójt Gminy Winnica Pan Mariusz Kowalewski.
"NAUCZMY SIĘ NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU..."
9 maja 2018 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy odbyła się uroczysta akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Przez krew i blizny do wolnej Ojczyzny
Rok 2018 jest dla nas Polaków czasem szczególnym. Setna rocznica odzyskania niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym Państwie.
7 BIEG KONSTYTUCYJNY
3 maja to polskie święto narodowe. Zostało ono ustanowione w 1919 roku na pamiątkę uchwalenia pierwszej nowożytnej konstytucji w Europie – Konstytucji 3 Maja 1791 roku.
KATYŃ… PAMIĘTAMY!
Społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy zebrana w hali sportowej 11 kwietnia 2018 r. uczciła pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ten dzień był dla nas wspomnieniem aspiranta Policji Państwowej Stefana Zawadzkiego, absolwenta szkoły podstawowej w Winnicy, który pochodził ze Skarżyc w gminie Winnica i został zamordowany w kwietniu 1940 roku Twerze.
Gminny Komitet Obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
W 2018 r. mija 100 lat od odzyskania w 1918 r. niepodległości przez Polskę. Dla upamiętnienia tej wyjątkowej rocznicy zaplanowano wiele imprez oraz powołano „Gminny Komitet Obchodów 100-tnej Rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości”. Celem Komitetu jest upamiętnienie oraz uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości.
7 MARCA- II WINNICKI MARSZ KU PAMIECI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
1 marca jest w Polsce obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to polskie święto państwowe obchodzone ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych - żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego polskiego podziemia. Ten dzień jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa i wielkiej odwagi oraz niezwykłej postawy patriotycznej. W tym dniu możemy przynajmniej w jakimś małym stopniu pokazać, jak bardzo wdzięczni jesteśmy im za przelaną krew dla wolnej Ojczyzny.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 7 marca 2018 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy odbył się II Winnicki Marsz ku pamięci Żołnierzy Wyklętych , który zakończył się Mszą Polową sprawowaną przez proboszcza parafii ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego.
PROJEKT EDUKACYJNY „DROGI POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI”
1 marca 2018 roku uczniowie, nauczyciele i pracownicy ZPO oraz zaproszeni goście obejrzeli finał projektu edukacyjnego „Drogi Polaków do Niepodległości”. Spotkanie rozpoczął dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy Andrzej Zaręba. Głos zabrał również Wójt Gminy Winnica Mariusz Kowalewski, który podkreślił znaczenie świętowania przez Polskę 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Regulamin Gminnego Konkursu Literackiego "Moja Ojczyzna"
Regulamin Gminnego Konkursu Literackiego „Moja Ojczyzna” > więcej
Regulamin Gminnego Konkursu „WIZERUNEK ORŁA”
Regulamin Gminnego Konkursu „WIZERUNEK ORŁA” > więcej